| Part Number | SMCJ5.0A-E3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 657410 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ5.0A-E3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ5.0A-E3 57T |
|---|---|
| Minimum Breakdown Voltage | 6.4 V |
| Pin Count | 2 |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Rad Hard | No |
| Maximum Peak Pulse Current | 163 A |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 5 V |
| Maximum Clamping Voltage | 9.2 V |
| Lead Finish | Tin |
| Supplier Package | SMC |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1000 uA |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ5.0A-E3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 30.8V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SM15T36CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 54V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ54A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 5V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ5.0CA-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 16V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ16A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 48V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ48CA-E3 61.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 8.5V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ8.5A.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS12VP1UP,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ24A-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 10V 500W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for SA10CA-E3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 36V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ36CAHE3 9AT.pdf |